9 yıl önce Bitcoin’i yasaklayan Çin, elinde ne kadar BTC tutuyor?

Photo of author

By admin

Çin, başta Bitcoin ( BTC ) olmak üzere kripto para birimlerinin kullanımını 2013 gibi erken bir tarihte kısıtlamaya başlasa da, ironik bir şekilde, kısıtlayıcı önlemlerini uygulaması sayesinde farkında olmadan sessiz bir kripto ‘ balina ‘ statüsünü elde etti ve sürdürdü.

9 yıl önce Bitcoin’i yasaklayan Çin, elinde ne kadar BTC tutuyor?

5 Aralık 2013’te Çinli yetkililer, ülkenin bankalarının Bitcoin’i para birimi olarak kullanmasını kısıtlamak için harekete geçti ve The New York Times’ın o sırada bildirdiğine göre, ana nedenler olarak kara para aklama ve finansal istikrar konusundaki endişeleri belirtti.

Gerçekten de, Çin Halk Bankası ve diğer dört bakanlık ve kurum tarafından başlatılan direktifte, hareketin “renminbi’nin yasal para birimi statüsünü korumak, kara para aklama risklerini önlemek ve finansal istikrarı korumak” için gerekli olduğu belirtildi”

Kripto faaliyetleri yasaklara rağmen devam ediyor

Kripto karşıtı mücadele devam etti ve 2021’in ortalarında, kriptoyla ilgili tüm hizmetlerin eyalet çapında yasaklanmasıyla doruğa ulaştı ve bu, Çin’in kripto benimsemede ilk on önde gelen ülkeden biri olmasını engelleyemedi.

Aynı zamanda, kripto analitik platformu Bitrawr’ın verilerine göre, Çin’deki Bitcoin madenciliği faaliyetleri, yasağın getirilmesinden sonraki dönemde kısa bir süre kesintiye uğradı ve 6 Aralık itibarıyla 69 erişilebilir Bitcoin düğümü sayıldı.

Çin’de erişilebilir Bitcoin madenciliği düğümleri. Kaynak: Bitrawr

Kripto pazarını yıkmak için yeterli Bitcoin

Orijinal Bitcoin yasağından dokuz yıl sonra, Çin’in elinde o kadar çok kripto para olduğu ortaya çıktı ki, liderliği bunu yapmayı seçerse kripto para piyasasının temellerini saniyeler içinde sallayabilir.

Spesifik olarak, 2019’da Plus Token planından büyük miktarda Bitcoin ve Ethereum’a ( ETH ) el koyduktan sonra, Çin hükümeti şu anda 194.000 Bitcoin ve 833.000 Ethereum’a sahip.

Bitcoin sahibi olan ülkeler ve halka açık şirketler. Kaynak: BuyBitcoinWorldwide

Başka bir deyişle, 6 Aralık’ta alınan BuyBitcoinWorldwide verilerine göre, yasağı uyguladıktan 3.000 gün sonra Çin Halk Cumhuriyeti, Michael Saylor’ın MicroStrategy ve Elon Musk’ın Tesla, Inc. benzerlerinden daha fazla Bitcoin’e sahip.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Yorum yapın

bypuff.com stlpuff.com vapeayr.net vozol puff seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com