Elon Musk kaç kişiyi affetti? Twitter’a dönen en tartışmalı isimler kimler?

Photo of author

By admin

Twitter’ın sahibi Elon Musk’ın yasaklı hesaplara yönelik “genel af” kararı sonrasında pek çok yasaklı isim sosyal medya platformuna geri dönme imkanı buldu. Bu hesapların sayısı “binlerce “şeklinde dile getirilse de, şimdiye dek kesin sayıyı bilmiyorduk. Ama artık biliyoruz…

Almanya merkezli yazılım geliştiricisi Travis Brown tarafından halka açık bir Github listesinde takip edilen ve yayınlanan yasaklı hesapların benzersiz Twitter kimlikleri ve ekran adları, geçmişte askıya alındıktan veya yasaklandıktan sonra Twitter’a geri dönen hesap sayısı hakkında bir fikir veriyor. Brown’ın listesinde 27 Ekim’den bu yana yeniden etkinleştirilen 12.000’e yakın hesap var. 8 Kasım’dan bu yana her gün birkaç yüz hesap yeniden etkinleştiriliyor. Özellikle 21 Kasım’da 2.500’e yakın hesabın tekrar açılmasına izin verildi.

Ayrıca bu sayı, buzdağının sadece görünen kısmı olabilir. Platformer kısa süre önce Musk’ın 10.000’den fazla takipçisi olan 62.000 civarında hesabı eski durumuna getirmek için çalıştığını bildirdi.

NBC ilk olarak Cuma günü Brown’ın projesini ve tekrar açılmasına izin verilen çok sayıda aşırı sağcı hesabı tanımlayan bir veri setini bildirdi. Bazı hesaplar ayrıca QAnon komplosuyla bağlantılıydı.

Patrick Casey, bir zamanlar beyaz bir etnodevlet olan Identity Europa’yı savunan büyük bir grubu yönetmesine ve kötü şöhretli “bizim yerimizi alamayacaksın” sloganını türetmesine rağmen Twitter’a geri döndü.

Twitter’da ikinci bir şans verilen diğer isimler arasında, Yahudi Montana sakinlerine karşı bir bilgi toplama ve taciz kampanyasına liderlik ettiği için 2019’da verilen 14 milyon dolarlık bir karardan kaçan bir neo-Nazi olan Andrew Anglin de yer alıyor. Anglin, Cuma günü platforma geri döndü ve 2013 yasağından önceki tüm gönderilerini sildi.

Bu alternatif sağ hesaplardan bazılarına yeni bir hayat verilirken, bazı solcu aktivistler kendilerini sağcı kampanyaların hedefinde bulduktan sonra askıya alındı.

Media Matters for America’dan Brown’ın verilerine de atıfta bulunan ayrı bir rapor, platformunu Yahudi karşıtı söylemleri 30.000’den fazla takipçisine yaymak için kullanan E. Michael Jones gibi diğer Yahudi karşıtı profillerin geri dönüşüne dikkat çekti.

Musk’ın aksini iddia etmesine rağmen, veriler, Musk’ın görev süresinin bir aydan biraz daha uzun bir süre önce başlamasından bu yana platformda nefret söyleminin çok daha yaygın hale geldiğini gösteriyor, ancak bunun ne kadarının tekrar açılmasına izin verilen bu eski hesaplardan kaynaklandığı ve ne kadarının ırkçılar ve radikallerin kendilerini daha cesur hissetmelerinden kaynaklandığı henüz belli değil.

Yorum yapın

hivevape.com mcswizzlespuff.com vozol puff time