Hollanda’da okul yakınlarında sağlıksız gıda satan dükkanlara izin verilmeyecek

Hollanda hükümeti, çocuklarda obezite sorunlarıyla mücadele etmek amacıyla, okulların yakınında sağlıksız gıda ürünleri satan “fast food restoranları” açılmasına izin vermeyecek.

Hükümet, çocuklara yönelik sağlısız gıda reklamlarına da sınırlama getirecek ve 18 yaşına kadar olan çocukları hedef alan reklamlar yasaklanacak.

Sağlık, Refah ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Maarten van Ooijen’e göre, Hollanda’da çocuklar arasında obez’te sorunu giderek büyüyor. Şu anda Hollanda’da her 6 çocuktan biri fazla kilo sorunu yaşıyor. Bazı bölgelerde, bu oran her 3 çocuktan 1’ine kadar çıkıyor.

Hükümetin bugüne kadar aldığı önlemlerin ve denetimin yetersiz olduğunu vurgulayan Hollandalı bakan, bu konuda yeni bri yasal düzenleme hazırladı.

Bakan van Ooijen tarafından hazırlanan düzenlemde, Hollanda’daki belediyelere, okulların yakınıdaki sağlıksız gıda satan kafe ve restoranları yasaklama yetkisi getiriliyor.

Belediyeler, mekansal planlamanın yanı sıra, okullar civarındaki kafe ve restoranlarda  satılacak gıda maddelerine de karar verecek.

Okullar civarında, “Sağlıksız gıda tedarikçileri” olarak bilinen  “abur cubur satan yerler ve fast food restoranlarına” ruhsat verilmeyecek. Düzenleme, yeni açılacak iş yerlerini kapsayacak.

Yeni düzenleme ile çocuklara yönelik sağlıksız gıda reklamlarına da sınırlama getirilecek. Sağlıksız gıda reklamlarının, 18 yaşına kadar olan gençleri hedef alması yasaklanacak.

Artık Disney karakterlerinin resimlerini çikolata kalıplarına veya sağlıksız şekerlemelere koymak mümkün olmayacak.

Hollanda hükumeti, toplumu daha fazla sağlıklı beslenme, spor ve egzersize teşvik edecek.  Ülke genelinde “sağlıklı okul kantinlerinin” sayısı arttırlacak. Hükümet,  2040 yılına kadar tüm okullarda birer “sağlık koordinatörünün” görev yapmasını da hedefliyor.

Yürüyüş ve bisiklet yolları daha iyi hale getirilecek. Okullar ile spor kulüpleri arasında daha fazla işbirliği sağlanacak.

Hükümet  obezite sorunu yaşayan  insanları da daha fazla destekleyecek.

Hollanda’daki yetişkinlerin yarısının fazla kilo sorunu yaşadığına işaret eden van Ooijen, günlük yaşamda insanların sürekli sağlıksız seçimlere yönlendirildiğini söyledi.

Devlet Bakanı van Ooijen, “İnsanlar, ne yiyip içeceğine kendisi karar verebilmeli ancak bu özgür seçim, akıllı pazarlama ve etrafımızda sürekli büyüyen fast food çeşitleri nedeniyle büyük bir baskı altında. Hükümet olarak bunu dengelemek istiyoruz” dedi.

Related Posts

Beypazarı’nda Kalp Krizi Geçiren Hasta Ambulansla Ankara’ya Sevk Edildi

Beypazarı ilçesinde kalp krizi geçiren hasta ambulansla Ankara’daki hastaneye götürüldü. Beypazarı ilçesinde ikamet eden Yaşa Yıldırım, evinde fenalaşması üzerine Beypazarı Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanede yapılan muayenede 82 yaşındaki …

Karacabey’deki düğünde yemek zehirlenmesi

Bursa’nın Karacabey ilçesinde yapılan düğünde dağıtılan yemekten zehirlenen çok sayıda vatandaş, hastaneye akın etti. Acil servisin dolup taştığı anlar amatör kameraya yansıdı. Olay, Karacabey ilçesi Kıranlar Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen …

Narsistler yaşlandıkça daha cömert ve uzlaşmacı oluyor

Kişilik özellikleriyle ilgili yeni bir araştırmaya göre, narsist (özsever) insanlar yaşlandıkça daha cömert ve uzlaşmacı olurken, empati duyguları da gelişiyor. 37 binden fazla kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, narsistlerin anlamsız …

İbrahim Tatlıses hastaneden taburcu oldu! Gözyaşlarına hakim olamadı

Günlerdir kızı Dilan Çıtak Tatlıses ile yaşadığı sorunla gündeme gelen İbrahim Tatlıses, geçtiğimiz günlerde kalp kapakçığı ameliyatı oldu. 2,5 saatlik ameliyatı başarılı geçen Tatlıses, bugün taburcu oldu. “SÜPERİM, 5 GÜN SONRA SAHNEYE ÇIKIYORUM …

SAÜ’de ALS hastaları için yapay zeka destekli robot kol geliştirildi

Sakara Üniversitesinde (SAÜ) Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalarının hareket kabiliyetlerini artırmaya yönelik yapay zeka destekli robot kol geliştirildi. SAÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammed Kürşad Uçar …

74 Yaşındaki İlyas Durum’un Kalbinde Delik Tespit Edildi

ANKARA’da yaşayan İlyas Durum (74), damar tıkanıklığı nedeniyle 2000’den 2021’e kadar 2 kez baypas ameliyatı geçirdi, 27 kez anjiyo oldu. 2 hafta önce yine kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye başvuran Durum’un, kalbinin delik olduğu belirlendi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir